صنایع دستی ایران

صنایع دستی سمنان

به نام خدا

سفال گری

سفال گری یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین هنر های ساخته و پرداخته دست ایرانیان هست که به نحوی در سرتاسر ایران زمین گسترش و با تنوع بالا مورد استفاده و بهره برداری ایرانیان قرار می گرفته است.

در استان سمنان نیز در اکتشفات مناطق باستانی شهر دامغان و شهرهای دیگر، آثار سفالی دیده شده است.

هم اکنون نیز در شهرهای دامغان و سمنان و مناطق دیگر استان، کارگاه های فعال هنر سفال گری وجود دارند.

نمد

نمد نیز همانند سفال و سفالگری از هنرهای قدیمی ایرانی هست که هم اکنون این هنر به صورت زیر انداز، کلاه  و … در شهرهای سمنان، شاهرود و دامغان تولید و عرضه می شود.

قالی بافی

به جرئت می توان گفت کمتر استانی در ایران هست که از هنر قالی بافی محروم باشد و هنرمندان مطرحی در این زمینه نداشته باشد.

این هنر اصیل ایرانی در شهرستان های میامی، مهدیشهر، سرخه و شاهرود به صورت متمرکز دارای کارگاه های خانگی و انبوه  می باشد.

سفره قلمکار

هنر قلمکار در واقع هنر چاپ طرح های اسلیمی و سنتی به وسیله مهرهای چوبی بر روی پارچه یا کرباس است.

این هنر علاوه بر اصفهان به عنوان یکی از مراکز اصلی هنر قلمکار، در استان سمنان و به خصوص شهرهای سمنان و دامغان نیز با استقبال تولیدکنندگان و هنرمندان مواجه شده است. و جزو صنایع دستی این استان به شمار می آید.

گلیم بافی

هنر گلیم و گلیم بافی که جزو هنر اصلی عشایر و کوچ نشینان محسوب می شود بیشتر در مناطق روستایی شاهرود و گرمسار دارای تولیدکنندگان محلی می باشد.

جاجیم

جاجیم هم مانند گلیم دارای اصالت قدیمی می باشد و در شهر های سرخه، مهدی شهر و نیز در روستاهای شهرستان دامغان و روستاهای بسطام  دارای کارگاه هایی می باشد.

ساخت ساز

با توجه به غنای کامل موسیقی اصیل و سنتی ایرانی، ساخت سازهای ایرانی به عنوان مکمل و دستیار آواز ایرانی از قدیم الایام دارای طرفداران و علاقه مندان به خود بوده است. در استان سمنان نیز ساخت آلات موسیقی از جمله تار، ستار، کمانچه و … با استفاده از چوب های درختان منطقه جزو صنایع دستی این استان محسوب می شود.

1 دیدگاه برای “صنایع دستی سمنان

  1. محمدی گفت:

    سلام
    محمدی هستم
    سایتتون رو بررسی کردم
    محتواهای خوبی نوشتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *